Zakładanie konta w banku – poradnik

Założenie konta bankowego to bardzo ważna decyzja – to właśnie na nim będziemy gromadzić nasze środki finansowe – wynagrodzenie za pracę czy oszczędności. Jak więc założyć konto? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Które Konto wybrać ?

Duża liczba banków sprawia, że klient ma bardzo bogaty wybór – należy więc pod uwagę brać tylko te, które oferują prowadzenie darmowego konta bankowego. Brak opłat za przelewy i wypłaty z bankomatów to dziś standard. Darmowe konto założyć można miedzy innymi w takich instytucjach finansowych jak ING Bank śląski, Inteligo, mBank, Citi Handlowy, Alior Bank czy Deutsche Bank. Wybierając konto bankowe należy zwrócić uwagę na liczbę bankomatów w naszej okolicy oraz to, czy dany bank oferuje prowadzenie rachunku internetowego. To dla wielu osób podstawowa sprawa – przelewy internetowe umożliwiają płacenie rat kredytowych, rachunków za prąd czy robienie zakupów w sieci(w naszym serwisie prezentujemy oferty tylko tych banków, które oferują prowadzenie rachunku internetowego całkowicie za darmo). Transakcji przez Internet możemy dokonywać o każdej porze, także z telefonu komórkowego. Wiele banków oferuje opcję błyskawicznych przelewów, dzięki którym pieniądze dostępne są już po 10 minutach od wykonania transakcji.

Proces zakładania Konta

Proces zakładania konta nie jest skomplikowany, pod warunkiem, że wiemy już, w którym banku założymy nasz rachunek. Pierwszy, tradycyjny sposób, to wizyta w siedzibie wybranej placówki. Potrzebny będzie oczywiście dowód osobisty, następnie przy odpowiednim stanowisku wypełniamy formularz i w ten sposób zakładamy konto. Drugim sposobem jest założenie konta przez internet.

Wiele osób miewa problemy z założeniem konta w banku. Z reguły każdemu, bank kojarzy się z instytucją bardzo poważną jak również z bardzo skomplikowanymi procedurami. Okazuje się, że wcale nie musi to tak wyglądać.

W dzisiejszych czasach, banki pozwalają w coraz prostszy sposób założyć konto osobiste. Nie musimy już stać godzinami w kolejkach, w oczekiwaniu na podejście do okienka. Obecnie wiele banków daje nam możliwość założenia rachunku osobistego bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu a w kilka minut możemy załatwić wszystkie formalności, poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie danego banku.

Kolejnym krokiem jest potwierdzenie zawarcia umowy. Tutaj banki również wychodzą nam na przeciw, ponieważ udostępniają taką możliwość poprzez kuriera, przelew z innego konta czy też rozmowę telefoniczną. Wszystkie te sposoby są całkowicie bezpieczne i nie powinny nieść za sobą żadnego ryzyka wycieku ewentualnych danych. Banki są zobowiązane do ochrony takich informacji.

Jak możemy zauważyć powyżej, założenie konta w banku jest w dzisiejszych czasach coraz prostsze i w zasadzie już po kilku chwilach możemy cieszyć się z nowo otwartego rachunku osobistego.

Konto internetowe

W sieci robimy zakupy, poznajemy znajomych, sprawdzamy prognozę pogody, dlaczego więc nie mielibyśmy bez wychodzenia z domu założyć rachunku bankowego? Wystarczy odwiedzić stronę internetową wybranego banku i wypełnić elektroniczny formularz, który jest niemal identyczny, jak ten tradycyjny. Gdy uzupełnimy wszystkie dane, czekamy na kuriera (opłaconego przez bank), który po kilku dniach dostarcza nam pakiet aktywacyjny oraz umowę. W jego obecności podpisujemy dwa egzemplarze – jeden z nich, odpowiednio zabezpieczony, wraca do banku. Po zweryfikowaniu danych przez bank, konto zostaje aktywowane. Sceptycy mogą spać spokojnie – nasze dane są bezpieczne, bez możliwości udostępnienia ich komukolwiek. Proces ten może trochę się różnić w zależności od wybranego banku, jednak są to zazwyczaj drobne szczegóły. Wyjątkiem jest oferta darmowego konta internetowego w banku Alior. Rewolucyjne rozwiązanie pozwala na założenie konta bez wychodzenia z domu i bez obecności kuriera. Tradycyjna umowa została zastąpiona przez prosty przelew. Po odwiedzeniu witryny internetowej Alior Banku dokonujemy wpłaty na nowo utworzone konto (kwota jest nieistotna- w ten sposób potwierdzamy po prostu swoje dane). Jest jednak jeden warunek – musimy posiadać już jakiś aktywny rachunek bankowy, z którego wpłacimy pieniądze.