Wpłaty i wypłaty pieniędzy

Nawet mimo faktu, że współcześnie coraz mniej transakcji odbywa się przy pomocy gotówki, czasami jesteśmy zmuszeni do jej używania. Tym samym zachodzi konieczność pofatygowania się do bankomatu i wypłacenia odpowiedniej sumy. Z drugiej strony nie każdy lubi trzymać dużą gotówkę w domu i wolałby ją umieścić na koncie, aby nieco nam zaprocentowała. W takiej sytuacji z kolei znów musimy się przejść do banku, aby dokonać wpłaty pieniędzy bezpośrednio na nasze konto.

Wpłaty

Obecnie istnieją dwa sposoby wpłacania pieniędzy na swoje konto – bezpośrednio w placówce własnego lub innego banku albo za pomocą tak zwanego wpłatomatu, którego działanie jest niezwykle proste i intuicyjne. W przypadku wpłaty przez oddział banku transakcja taka jest absolutnie bezpłatna, a więc nie są od niej pobierane żadne opłaty. Wygląda to inaczej, gdy wpłacamy gotówkę w oddziale banku zewnętrznego – wtedy pobierana jest albo procentowa prowizja od kwoty wpłaty lub stała opłata, jaką poszczególne banki ustalają między sobą. Na szczęście istnieją też wspomniane wcześniej wpłatomaty, gdzie można pieniądze wpłacić samemu, bez ingerencji w to osób trzecich – np. pani w banku lub na poczcie. Wpłatomaty działają na odwrotnej zasadzie jak bankomaty – zamiast wypłacać pieniądze, pobierają je od nas i wysyłają do banku sygnał, że taka transakcja miała miejsce. Co ważne – wpłacone w ten sposób pieniądze są od razu dostępne na naszym koncie internetowym. Korzystanie z wpłatomatu jest darmowe.

Wypłaty

Tutaj sytuacja znów jest bardzo klarowna, ponieważ ponownie mamy dwie możliwości wypłacenia pieniędzy – w oddziale bankowym lub bezpośrednio z bankomatu. Banki nie pobierają opłaty za korzystanie z bankomatu jeśli korzystamy z bankomatów swojej sieci bankowej (lub z bankomatów, które bezpłatnie udostępnia inny bank jak np. w przypadku mBanku, gdzie jego klienci mogą wypłacać pieniądze w bankomatach BZ WBK). Należy też wspomnieć o kilku bankach, które oferują wypłaty bez prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce a nawet ze wszystkich bankomatów na świecie (np. Alior, dbNET, ING). Innym sposobem wypłaty gotówki jest wypłata w placówkach bankowych – w swoim banku bezpłatnie, w bankach zewnętrznych za odpowiednią opłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *