Przelewy przez Internet

Konta internetowe znacznie różnią się od rachunków bankowych, do których dostęp mamy jedynie w sytuacji osobistego stawienia się w banku i okazania dowodu tożsamości. Umożliwiają one bowiem szybkie, tanie (czasami wręcz darmowe) przelewy internetowe bez konieczności wychodzenia z domu czy w ogóle poświadczania swojej tożsamości. Wszystko odbywa się przez Internet, a zlecony przelew może nawet tego samego dnia trafić do odbiorcy.

Zlecanie przelewu

W przypadku konta internetowego wystarczy się jedynie na nie zalogować swoim kodem dostępu i hasłem, wypełnić specjalny formularz (imię, nazwisko, adres adresata oraz oczywiście numer jego konta) i zatwierdzić transakcję jednorazowym kodem otrzymanym w wiadomości SMS na naszą komórkę. Całość trwa zaledwie kilka sekund, a dzięki opcji stałych przelewów może trwać nawet krócej – ponieważ pieniądze wysyła się wtedy tylko dwoma kliknięciami, zaś transakcji nie trzeba potwierdzać żadnym hasłem. Niektóre banki nie wymagają nawet podania wszystkich danych adresata – wystarczy jedynie sam numer konta i imię. Jednak w przypadku ewentualnego ręcznego księgowania (co niekiedy się zdarza w celach sprawdzania transakcji) przelew taki może zostać anulowany. Dla pewności lepiej jest więc wpisywać prawdziwe dane, ponieważ mamy wtedy gwarancję, że wysłane pieniądze dojdą bez problemu na konto odbiorcy. Przelewy internetowe między rachunkami w tym samym banku są bezpłatne, zaś w większości przypadków opłatą nie są obarczone też przelewy do banków zewnętrznych.

Sesje przychodzące i wychodzące

Ważnym elementem kont internetowych są sesje przychodzące i wychodzące. W przypadku przelewów z kont w tych samych bankach są one wykonywane w czasie rzeczywistym, niezależnie od pory dnia, także w święta. Jednak gdy przelew jest wysyłany do innego banku, jego realizacja następuje jedynie w czasie tak zwanych sesji wychodzących. Kwota przelewu jest wtedy wysyłana systemem bankowym na rachunek odbiorcy, jednak trafia tam dopiero w chwili, gdy w jego banku ma miejsce sesja przychodząca. Przykładowo, jeśli w banku X sesja wychodząca jest o godzinie 10, a my zlecimy przelew o 8, dyspozycja przelewu zostanie zrealizowana dopiero o 10. Jednocześnie jeśli w banku docelowym Y sesja przychodząca jest o godzinie 9, a następna o 11, pieniądze trafią na konto adresata dopiero o 11, czyli w pierwszej sesji przychodzącej, która ma miejsce po sesji wychodzącej w naszym banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *