Bezpieczeństwo

W zaletach posiadania konta internetowego dumną rolę pełni jego absolutne bezpieczeństwo. Monitorowane są bowiem nie tylko transakcje wykonywane na koncie, ale też wszystkie sesje logowania, błędne logowania, zmiany hasła czy podejrzane operacje (np. duży przelew zagraniczny). Co najważniejsze, istotnym zabezpieczeniem jest też gwarancja udzielana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – w razie bankructwa banku(co w praktyce nie miało jeszcze miejsca i raczej się na to nie zanosi ) wszystkie środki do kwoty 50 tysięcy euro zgromadzone na koncie zostaną nam wypłacone.

Hasła dostępu

Każde logowanie na internetowe konto wymaga podania swojego kodu dostępu (numeru identyfikacyjnego klienta) oraz hasła, które powinno być zmieniane nie rzadziej, niż raz na trzy miesiące. Jeśli identyfikator lub hasło będą wpisane błędnie, np. z chociażby literówką, system nie dopuści nas do konta. Zwykle trzykrotne błędne wpisanie hasła lub kodu blokuje dostęp całkowicie – aby go odblokować konieczna jest wizyta w bankowej placówce. Hasła wysyłane są również w formie wiadomość SMS. Dzieje się tak w przypadku zlecania przelewu, gdy dyspozycję trzeba potwierdzić cyfrowym hasłem wysyłanym automatycznie przez system bankowy na naszą komórkę. Oznacza to, że nikt niepowołany nie może zlecać przelewów z naszego konta (nawet jeśli się na nie jakimś cudem dostanie) bez posiadania jednocześnie naszego telefonu. Oczywiście należy pamiętać, aby zawsze wylogować się ze swojego internetowego konta i w miarę możliwości nie logować na nie w ogólnodostępnych kafejkach internetowych lub za pomocą niezabezpieczonej sieci.

Maile od „banku”

Inną kwestią są fałszywe maile wysyłane przez hakerów, a podpisywane adresem pocztowym zbliżonym do tego, jakim posługuje się bank. W mailach takich haker zwykle prosi o podanie hasła i identyfikatora do konta, w celu „uwierzytelnienia” klienta lub z powodu „awarii i straty danych”. Bez względu na treść takich maili nigdy i pod żadnym pozorem nie wolno nikomu podawać ani swojego hasła ani tym bardziej identyfikatora. Takie dane można udostępniać jedynie w placówce bankowej lub podczas telefonicznej rozmowy z konsultantem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *